A bőséges chili paprika termést mindenki szereti. Azonban vannak bizonyos tényezők, melyek nem mindig kedveznek a paprikatermesztésnek: ilyenkor van, aki a fóliasátorra esküszik. Gondolhatnád, hogy ezt csak a nagyipari termesztésnél alkalmazzák, de nem! A chili paprika termesztése fóliában számodra sem lehetetlen. Akár te magad is építhetsz a chilik számára fóliasátrat. Ennek elkészítése pedig nem is olyan bonyolult.
- Miért kell a fólia?
- A legjobb chili fajták
- Mit termesszek fóliában?
- Milyen legyen a fólia?
- Mikor vess, mikor ültess?
- A chili gondozása
- A fóliasátor előnyei
Jogosan merülhet fel a kérdés: miért és mikor van szükség a védett helyen történő chilitermesztésre? Hiszen az egészséges chili nem feltétlen igényel fóliasátoros macerát.
Vannak azonban esetek, amikor nagyon is jól jön egy zárt, jól szellőző hely, ahol a különböző fajta növények melegebb és védettebb helyen növekedhetnek.
Következő cikkünkben nem csak a miértekre, hanem a hogyanokra is keressük a választ.
Tartalomjegyzék
Miért népszerű a chili paprika?
Különleges fajták, izgalmas ízek, brutálisan erős kapszaicin tartalom, rengeteg felhasználási mód: mindezek együttesen vezettek oda, hogy ma már a legtöbb hobbikertész is kipróbálja magát a chili paprika termesztésében.
Rengeteg fajta közül választhatsz már, magok és palánták is a rendelkezésedre állnak, rengeteg szuper tartalom van arra, hogy jól használd fel a termést (például a chili szósz vagy savanyítás és szárítás végett is).
Ha szereted a kertedben a kihívásokat Te is biztosan szívesen kísérletezel a különböző chili növényekkel.
Vannak olyan ültetési helyzetek, amikor egy kisebb (vagy akár nagyobb) fólia is jól jöhet a chilik nevelésére. A népszerű chili paprika fajták közül sokakkal jól jársz, ha védettebb helyen neveled őket. Erre pedig tökéletes megoldás egy fóliasátor.
Mikor lehet jó a fóliasátor?
Vannak olyan esetek, amikor egy kisebb fólia nagyon jól jöhet. Persze ennek is vannak előnyei és hátrányai is, sok minden függ a helyszíntől, a céltól, a fólia minőségétől és beállításától. Alapvetően azonban az alábbi helyzetben hasznos egy fólia:
- ha még hideg van, és melegebb környezetre van szükség,
- nem ideális az időjárás, túl sokat esik, esetleg tűz a nap,
- macskák és egyéb „betolakodók” is kárt tehetnek a palántákban,
- védenéd a kártevőktől őket,
- a szomszéd túl közel van, és például növényvédőszert vagy gyomirtót használ,
- magasabb páratartalomra van szükség.
Ahhoz, hogy el tudd dönteni, szükséged van-e fóliára, a növények igényei is lényegesek. Az alábbiakat mérlegeld:
- a fény mennyisége,
- a hőfok,
- a páratartalom,
- a pH érték és a tápanyagtartalom,
- védelem, támogatás szükségessége,
- beporzás kérdése.
Ezek ugyanis segíthetnek abban, hogy valóban építened kell e fóliát, avagy sem.
A chili paprika teleltetése nem ajánlott fóliában, már csak a fűtés költségei miatt sem.
A chili paprika fajtái
Ez alapján gyakran merül fel a kérdés, hogy akkor mégis melyik chili paprika fajták kerüljenek fóliába?
A betegségek, a változékony időjárás, a kártevők és a hideg persze egyik fajtának sem kedvez. Vannak azonban ellenállóbb és érzékenyebb chilifajták is.
Ahhoz, hogy tudd, szükséges-e az extra védelem, alaposan ismerned kell a chiliket. Ehhez érdemes megismerned a chili paprika fajták legfontosabb ismérveit, és a legnépszerűbb és legerősebb chili paprikák igényeit is.
Mindezt fenti cikkjeinkből megtudhatod!
Mit érdemes fóliában termeszteni?
A lényeg, hogy ne feledd: a chiliknek napra és hőre van szükségük ahhoz, hogy fejlődjenek. Arról is gondoskodnod kell, hogy maga a talaj tápanyagdús és meleg legyen, valamint kellő nedvesség érje a paprikákat.
A chili paprika ültetése és gondozása odafigyelést igényel, akár palánta akár magok formájában zajlik az ültetés. Az egészséges, bőséges termés eléréséhez rendkívül fontos, hogy gondoskodj a megfelelő körülményekről.
A kezdéshez el kell vetned a magokat bent, meleg helyen, ideális esetben februárban vagy márciusban. Az első két levél kialakulása után a pici palántákat május közepén 7-9 cm-es cserepekbe kell ültetni. Ezen a ponton folytathatod a paprika beltéri termesztését, vagy talajba ültetheted egy fóliasátorban.
Ha valamilyen nehezebb gyümölcsű fajtát termesztesz, valószínűleg meg kell kötnöd vagy karóznod kell a növényeket.
Rendszeresen öntözd a paprika növényeid, és soha ne hagyd, hogy a fóliában kiszáradjon a talaj.
Alapvetően a meleg-és páraigényes növényeket szokás fóliában termeszteni (a chili paprika is ilyen), ezért merülhet fel benned ez a megoldás.
Ha a hidegebb hónapokban szeretnél palántázni, a chili mellett mást is érdemes lehet a fóliába ültetni. Ilyen lehet például a paradicsom, vagy más paprikafajták.
Milyen legyen a fóliasátor?
Nézzük meg, hogyan és miként is készüljön el a fóliasátor!
A paprika palánták ültetése előtt készítsd elő a fóliát! Fontos, hogy ez időben történjen, akár már ősszel nekiállhatsz, így nem kell majd kapkodnod.
Mivel a magok már a kiültetés előtt 6-8 héttel földbe kerülnek, fontos, hogy megtervezd, miként szeretnéd majd elültetni a palántákat.
Ez alapján ugyanis elkészülhet a fóliasátor, és így a méreteket is pontosan tudni fogod majd. Úgy ültessük tehát a magokat, hogy tudjuk, kb mennyi chilit szeretnénk a fóliába ültetni.
A paprika fóliasátorban történő termesztésénél a legcélszerűbb az ágyásos, vagy ikersoros elrendezés. Megkönnyíti neked az ápolási munkák és a szedés végzését.
Emellett az ültetés utáni ápolásra is legyen gondod:
- öntözés,
- szellőztetés,
- fűtés,
- talaj,
- növényvédelem.
De ezekről kicsit később. Most nézzük, hogyan épüljön fel a fólia.
Mérete és anyaga
A fóliasátor építése előtt először azt gondold át, hogy tényleg szükségünk van-e rá? Gyakran ugyanis nem az igények alapján ültetik a chilit, hanem mert úgy gondolják, csak így lehet bőséges a termés. Azonban így könnyen nagy munka szakadhat a nyakadba, ugyanis a fóliaépítés nem egyszerű manőver.
A fóliasátor annak jó otthonra, aki egyébként is örömét leli a zöldségek nevelésében, szeretne még több mindent, még hosszabb időintervallumban termeszteni. És rajong a chiliért…
A klasszikus méretű fólia 30 nm körüli, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne kisebb vagy éppen nagyobb. Ehhez azonban elegendő hely kell a kertben, így ezt mindenképp mérlegeld.
Nézzük, mi kell a fóliához:
- a vázhoz szükséges rudak,
- a borítást adó műanyag fólia,
- opcionálisan öntözőrendszer, fűtőberendezés.
Rudak esetén a műanyagot javasolják, de a vas rudak még masszívabb építményt adhatnak. Mivel a fóliának félkörívesnek érdemes lennie (a szél okozta károk és a több napfény miatt), ezért a rudnk hajlíthatónak kell lennie.
Persze a fa is jó megoldás lehet, ha kisebb fóliáról van szó, és a félkörívhez sem kell ragaszkodni foggal körömmel.
Összességében elmondhatjuk, hogy a fólia tartóssága szempontjából az elsőként említett, félköríves kialakítás, és a műanyag rúdváz a legjobb.
Hol helyezd el?
Mivel nagyobb helyet foglal, alaposan fel kell mérni az ültetési helyet. Az alábbiakat kell figyelembe venned:
- uralkodó szélirány,
- benapozottság,
- árnyék.
A fólia fűtése és szellőzése
Lényeges, hogy a sátor elejére és végére is zárható nyílásokat kell építeni. Nem elég, ha csak kis nyílásokat készítesz oldalanként, hanem lehetőleg minél nagyobb felületet kell nyitni-zárni, szellőztetésre használni.
Ezeket a nyílásokat jó, ha minél magasabbra helyezed, így a felfelé szálló forró levegő könnyebben távozhat. A szakirodalom szerint a szellőztetők összfelületének el kell érnie az alapterület 20-25%-át. Ennyi szükséges, hogy ventilátorok nélkül is biztosítani lehessen az optimális szintű légcserét a fóliasátrakban.
A fűtés szempontjából ezzel akkor kell foglalkozni, ha olyan fajta chili paprika kerül a fóliába, ami megköveteli a magas hőmérsékletet.
Itthon a január végi február eleji vetéstől 30-32 fok kell 2 hétig, majd 24 fok körüli fűtés javasolt a májusi kiültetésig.
Persze, ha a napsütés mennyisége kedvező, és eléri a 30 fokot, erre nincs szükség, éjjel azonban ez lényeges lehet.
Milyen legyen a talaj?
A palántákat erős, zömök növényekké szeretnénk nevelni: ehhez foszforra van szükség, ami később gyökeresedésben és a virágképzésben is segít.
A paprika virágzásig mindenképp biztosítani kell a kiegyensúlyozott nitrogénellátást is. A termésképzés idején pedig a paprika káliumigénye megnövekszik. Azt is tudnod kell, hogy a kalcium hiánya csúcsrothadást okoz.
A tenyészidőszak végén csökken a tápanyagigény, ezért ha szükséges, pótolni kell.
Mi következik mindebből?
A fóliasátor talajának folyamatosan el kell látnia a növekedés során a paprika igényeit.
A fólia felállítása előtt tehát az adott terület talaját ásással, tápanyag kihelyezéssel, és gyommentesítéssel (szükség esetén talajfertőtlenítéssel) készítsd elő.
Öntözési technikák: mit válassz?
A fóliás termesztés esetén a leghatékonyabb megoldás, ha csepegtető öntözőrendszert alakítasz ki, ehhez előregyártott, sűrűn lyuggatott gumicsövet szinte bármelyik kertészetben, szaküzletben vásárolhatsz. A kisebb termesztőhelyek fóliával burkolása egyedül is elvégezhető a nagyobb sátrak esetén mindenképp kérj meg valakit, hogy segítsen a fólia kifeszítésében.
Ha kis fóliáról van szó, jó megoldás lehet egy esővízgyűjtő elhelyezése a fólia mellé, így akár egy öntözőkannával is könnyedén elláthatod a növényeidet vízzel. Mivel a chili paprika igényli a folyamatosan nedves talajt és a magas páratartalmat, a csepegtető mellett akár fentről is öntözheted a növényeket permetszerűen.
Vetés és palánta ültetése: mikorra időzítsd?
A fentiek alapján a palántát és a paprika magokat is érdemes jól időzíteni.
A magok esetében rendkívül fontos, hogy megfelelő közeget teremts a csírázáshoz, hiszen chili paprikáról beszélünk!
Ha korán ki szeretnéd ültetni a palántákat, a magokat is előbb kell elvetned. Míg a palántát április-májusban már a fóliába teheted, a magokat (a paprika erősségétől, Scoville-értékétől függően) 6-8 héttel előbb érdemes elvetni.
A paprika palánták érzékeny növények, így a megfelelő hőmérséklet mellett a páratartalom is fontos.
A chili paprika termesztése során tehát a tápanyagban gazdag talaj mellett az ideális hőmérséklet is jelentős: csírázáshoz 30 fok körüli, mígy növekedéshez 25 Celsius körüli hőmérséklet megfelelő. Alapvetően a chili 20 fpk felett fejlődik, erre nagyon figyelj oda, ha szükséges, fűtsd a fóliasátrat.
Palánták a fóliában: tippek, trükkök
Nézzünk most néhány tanácsot ahhoz, hogy a paprikát, a palántákat a megfelelő módon nevelhesd!
- A korai hajtatásnál február 1. előtt kell kiültetni a palántákat, és mindenképp fűteni kell a fóliát.
- Középkorai hajtatásnál február 1. és április 15. között ültesd ki a palántákat!
- Hideghajtatásnál április 15. és május 15. között lehet palántázni a paprikát.
- Őszi hajtatás esetén augusztus végén ültesd ki a paprikapalántákat!
- Nem mindegy, hogy milyen növekedés típusú fajtát választasz a termesztéshez: a folytonos növekedésű fajtákhoz mindenképp támrendszert kell készítened!
- A korai hajtatáshoz folytonos növekedésű paprika fajták alkalmasak.
- Középkorai hajtatáshoz folytonos növekedésű fajtákat válassz, illetve egyes determinált fajták is megfelelőek. Hideghajtatáshoz folytonos- és determinált növekedésű fajták egyaránt kiválóak.
- Őszi hajtatáshoz determinált növekedésű fajták közül válassz, mivel azok kevésbé érzékenyek a fényhiányra.
Kártevők a fóliában
A leggondosabb chili paprika gazda is találkozik időnként kártevőkkel. Megjelenésük sosem ideális, hiszen az egész paprikát tönkretehetik, a palánta is sérülhet, később a virág vagy a termés is. A csípős paprika esetén a meleg, nedves közeg is kedvezhet a betegségek és kártevők megjelenésének.
A legjobb a megelőzés: a tápanyagban gazdag talaj, az egészséges palánta, a folyamatos szoktatás és a növények állandó figyelése segít abban, hogy ne kezdhessék ki a csípős paprika növényeket a betegségek.
Mivel a chili paprika termesztése és ültetése során érdemes odafigyelni a termesztőközegre is, akár fertőtleníteni is azt. A fólia egy zártabb tér, könnyebben elszaporodhatnak a kártevők.
Ha többet szeretnél tudni a témában, olvasd el részletes cikkünket, amely a chili paprika kártevőit és betegségeit ismerteti meg veled.
A paprika gondozása
A capsicum annuum és chinese paprika igényei időnként a metszést és támrendszert is megkövetelhetik. A 30 cm feletti chilik esetén előfordulhat, hogy némi támogatásra lesz szükségük a növekedésben, így akár a palánta is támrendszerre szorulhat.
A támrendszert úgy kell kialakítani, hogy a paprikasorok felett 2 méter magasan drótot kell kifeszíteni. Ezeket a drótokat keresztirányban oszlopokhoz rögzített huzalok támasztják alá. A növények felkötözéséhez többszálas műanyag zsinórt használj, melyet csúszókötéssel rögzíts a felső támrendszeren, majd lent lazán kötözd a paprikatőre, (figyelembe véve a növény szárának vastagodását). A paprika metszését mindig kézzel végezd, napsütéses időben, száraz paprikatöveken!
A paprika metszése
Emellett egyes fajtákat metszeni is kell. Az 5-7 cm magasságot elérő első hajtások közül válaszd ki a legszebbet, és a többit tőből távolítsd el! A meghagyott vezérhajtás újból el fog ágazni, de továbbra is csak a vezérhajtást hagyd meg!
Ezt vezesd függőlegesen a zsinór mellett! Az alsó részeken akkor kezdd el a felesleges hajtásrészek eltávolítását, mikor már 90-110 cm hosszúak. Erős növekedés esetén az első elágazás alatti levélhónaljakból is fejlődhetnek hajtások. Ezeket tőből távolítsd el! Ezt a műveletet nevezzük kacsozásnak.
Persze nem minden paprikát kell kacsozni: a kisebb termetű növény nem igényli ezt, de ültessük őket megfelelő tőtávolságra, hogy jó ütemben fejlődhessenek, gazdag termést adva.
Paprika termés és betakarítás: mikor foghatsz hozzá?
Ha a palánta végre virágozni kezd, majd megjelennek az első termések, a növény jó eséllyel túl van a kritikus időszakon: megszokta a talajt, és hamarosan chili paprikák jelennek majd meg a növény hajtásain. A palánta ültetése után mindenki a paprika terméseit várja! A betakarítás pedig a legegyszerűbb és legkellemesebb tevékenység, amely a paprika növény nevelése közben történhet.
A chili paprikák folyamatosan érnek, akár őszig is teremhetnek.
A gyakorlatban a paprikának két érési ideje van: a gazdaságilag érett paprika még nem teljesen érett, sokszor nem érte el a végleges, fajtára jellemző színét, de már finom, friss és ropogós, és nagyon jól betakarítható, feldolgozható. Ha biológiailag éretten szedjük le a paprikát, akkor megvárjuk, amíg ténylegesen megérik, általában pirossá vagy sárgává válik, kissé megráncosodik, a húsa kissé megpuhul. Ilyenkor is fogyasztható, de ez kevésbé jellemző fogyasztási érettségi idő paprika esetén.
Mik a fóliában termesztés előnyei?
Most már ismered a fóliasátor építését, azt is, mire kell figyelni, és milyen chili paprika növény szeret igazán párás, meleg közegben.
De mégis, miért jó, ha fóliát választasz?
- Védelem az időjárás viszontagságai ellen: a fóliasátor megvédheti a kényes növényeket az nagy széltől, fagytól, erős napsütéstől és heves esőtől. A kereskedelmi termelők nem engedhetik meg maguknak, hogy a rossz időjárás miatt a teljes termést elveszítsék, ezért a fólia hatékony biztosítási módszer. Különösen hasznosak a fiatal, kevésbé jól bevált palántákhoz, valamint saláta zöldségekhez és fűszernövényekhez. De természetesen ide sorolhatjuk a chilit is.
- A növekedési feltételek szabályozása: a fólia lehetővé teszi a hőmérséklet szabályozását, ami létfontosságú az optimális növekedési feltételekhez. Így az ültetés lehetővé teszi a kertészek és a kereskedelmi termelők számára a meghosszabbított tenyészidőt, mivel a páratartalom, a szellőzés és az öntözés könnyebben szabályozható.
- Több fény és pára: a fóliasátrak legnagyobb előnye, hogy a növény nagy mennyiségű fényt és párát kap, így, mivel mediterrán növényről van szó, jobb feltételek biztosíthatók nekik.
- Átlátható, jól kezelhető közeg: sokan azért szeretik, mert a védettség mellett könnyű őket kezelni, könnyebb gyomlálni, tápanyagozni és kezelni.
- Folyamatos körforgás: mivel akár más növényekkel is kombinálhatod a chiliket, folyamatos lehet az ellátás. A korai zöldségeket, tavasziakat, fűszernövényeket, nyári zöldségeket és a télieket is ültetheted fóliába. Minden növény beültethető a fóliasátorba.
Mire használd a chili paprikát?
Ha a terméshozam sikeres volt, ezer meg egy módon felhasználhatod őket! Lássuk a leggyakoribbakat:
- csípős chili szósz,
- savanyítás,
- chili szárítása,
- nyers, friss fogyasztás,
- sütés-főzés,
- chilipehely, chiliőrlemény készítése.
Ha pedig inspirálódnál, milyen chili szószokat érdemes kipróbálni, nézz szét nálunk!