A szárítás a világon a legrégebbi tartósítási módszer. Pont a kedvenc chili paprikáink maradnának ki belőle? Főként azért, mert az egyik legjobb mód, hogy bármikor és bárhogyan élvezhesd a csípős ízt. Nézzük, milyen megoldások vannak a friss chilik szárítására!
- Miért érdemes belevágnod?
- Mire figyelj a szárításkor?
- Melyik fajtákat válaszd?
- Hogyan készülj elő a folyamathoz?
- Milyen szárítási módszerek vannak?
- Hogyan tárold a szárított csípős paprikát?
- Mire használhatod a végeredményt?
Nem csak csípős paprikát tartósíthatsz szárítva: gondolj csak a magyar konyha nagy kedvencére, az őrölt pirospaprikára.
A szárítási folyamat felerősíti a paprika ízét, így kevesebbet kell használnod belőle a főzés során az ételben. Sőt, általában a paprika szárítása kevesebb aktív időt vesz igénybe, mint a befőzés, és kevesebb helyet is foglal el a kamrában.
Nézzük, miért olyan jó a csípős paprika szárítása!
Tartalom
Miért érdemes saját magad szárítani a chili paprikát?
A megfelelő módon szárított, őrölt chili az egyik legjobb fűszer. Nem kell hozzá szakembernek lenned, hogy jó minőségű és különböző módokon használható fűszereket tegyél az ételeidbe.
Remek példa erre a saját magad készítette chili por, pehely vagy őrlemény.
De miért is jó a saját szárítás?
- az egyik legjobb tartósítási mód, ha bőséges a termés,
- sokáig eláll, így hónapokig élvezheted a chilijeid,
- két paprika sem ugyanolyan, így izgalmas ízvilágra számíthatsz,
- sok-sok szuper fajtából választhatsz szárítanivalót,
- ajándékba adni is remek ötlet,
- az egyszerűbb ételeket is feldobhatod vele.
Mire figyelj a chili paprika szárításakor?
A következő tippeket érdemes megfogadnod, mielőtt belevágsz a különböző szárítási folyamatokba:
- Távolítsd el a magokat: a magok enyhén keserű ízt és állagot adhatnak ha port készítesz, megakadályozva, hogy a csípős szószok simák ás lágyak legyenek. A magok eltávolítása, amíg a paprika száraz, sokkal könnyebb, mint a szárítás után. Ha úgy gondolod mégis a szárítás előtt végzed el ezt a folyamatot, viselj kesztyűt, majd törd le a chili paprika szárát, vágd ketté, és rázd ki a magokat.
- Pirítsd meg a szárított paprikát: melegíts fel egy serpenyőt közepesen magas lángon. Dobd bele a chili paprikát, és pirítsd, amíg illatos nem lesz, körülbelül 30 másodpercig mindkét oldalon. Így még izgalmasabb és finomabb lehet a chilid, ezután kezd a szárítási folyamatot.
Milyen fajtákat érdemes szárítani?
Az egyik leggyakoribb kérdés, hogy melyik fajta működik jól szárítva. A chili paprika fajták közül meglehetősen sok van, amely friss állapotából kifejezetten jól szárad.
Fűszereket megszégyenítő módon, az alábbiakat javasoljuk elsősorban:
- Poblano: az Anchos a Poblano paprika szárított változata, és a mexikói konyha egyik legszélesebb körben használt chilije. Mélyvörös színű, enyhe, füstös meleg ízű. Az Ancho chilit fűszerdarálóval porrá őrölheted, vagy rehidratálhatod, hogy chili szószokat gazdagíts vele.
- Jalapeno: a chipotle chili a Jalapeno szárított, füstölt verziója az egyik legjobb dolog, ami chilivel történhet. Füstölés nélkül is remekül szárítható, és finom ízvilágot képvisel a húsos Jalapeno.
- Cayenne-i paprika: a Cayenne-i paprika a leggyakrabban porított chili paprika. Szárítás után a Cayenne paprikát pehellyé zúzhatod, vagy porrá őrölheted, de a rehidratálás is remek megoldás.
- Chile de Arbol: ezeknek az élénkpiros paprikáknak diós, földes és nagyon fűszeres ízük van, amiből tökéletes fűszert varázsolhatsz. Kiváló összetevői a mexikói ihletésű recepteknek és a sós pácoknak. Szárítás után a Chili de Arbol paprikát kávédarálóban vagy fűszerdarálóban őrölheted, vagy rehidratálhatod.
- Habanero, Bhut Jolikia, Carolina Reaper és társai: természetesen bármilyen erősségű és színű paprika is szárítható az előzőeken kívül, a kérdés az, hogy az erőt vagy inkább az ízeket részesítjük előnyben.
Így készülj elő a szárításhoz
Akár általad termesztett, akár vásárolt paprikát szárítasz, ha sütőben vagy felakasztva szeretnéd tartósítani a chilit, mindig viselj eldobható kesztyűt a paprika kezelésekor.
A kapszaicin hatása miatt ugyanis a paprikák irritálhatják a bőrt, a szemet és a nyálkahártyát.
Figyelj oda arra, hogy a paprikák előkészítése során ne érj a szemedhez, orrodhoz vagy a szádhoz.
Hogyan válaszd ki a megfelelő paprikákat?
Csak a legjobb minőségű paprikát válaszd ki erre a célra. Fontos, hogy kemények és hibátlanos (sérülésmentesek) legyenek. Alaposan mosd le őket, és hagyd a levegőn megszáradni. Bár a paprikát egészben is száríthatod, ha először hosszában kettévágod, gyorsabban száradnak.
Ha azt szeretnéd, hogy a végeredmény kevésbé legyen csípős, távolítsd el a magokat és a belső hártyát, ugyanis itt található a legtöbb kapszaicin. Ha szereted, hogy a csípős érzés robban a szádban, ne bolygasd a belső hártyát.
Milyen eszközökre van szükséged?
Az alábbiakat szerezd be a szárításhoz:
- eldobható kesztyű,
- hámozó kés,
- fém rács,
- alumínium tálca,
- légmentesen záródó tartály vagy üveg,
- sütőpapír.
Hogyan tisztítsd meg a paprikát szárítás előtt?
A szárítás lényege az alapos tisztítás, és a víz teljes elvonása a paprikából. Az érett chiliket alaposan mosd meg, majd hagyd, hogy teljesen megszáradjanak.
A chili paprika szárításának módszerei
Szerencsére több megoldás is kínálkozik arra, hogy a szárított chilit élvezhessük. Például az alábbiak közül választhatsz:
- napon szárítás,
- sütőben szárítás,
- aszalógépben szárítás,
- grillen szárítás.
Most az első hármat nézzük meg jobban.
Szárítás a napon
Ha melegebb éghajlatú helyen élsz (vagy éppen nyár van), és a hőmérséklet állandó 20 °C feletti, a napon, levegőn szárítás a legegyszerűbb megoldás.
A zárt, ám meleg helyen szárított chili kicsit több időt igényel, de ha megfelelő környezetbe helyezzük (pl. padlás ami valamennyire szellőzik), nem túl macerás az elkészítése. Fontos, hogy a helységet átjárja a levegő a nedvesség megfelelő elvezetéséhez.
Ha nincs lehetőséget ilyen helyre tenni a chili paprikát, vékony falú fajtát válassz, ugyanis így kisebb az esélye a penész megjelenésének. Úgy válaszd ki a chilit, hogy az foltoktól és hibáktól mentes legyen.
Ezután jöhet a felfűzés: egy cérnával fűzd össze a paprikákat a száron keresztül, de hagyj elég helyet közöttük, hogy a chilit minden oldalról érje a levegő.
Akaszd fel a paprikákat száradni olyan helyre, ahol jó a levegőáramlás és elegendő a napsütés. A levegő páratartalmától függően ez a módszer 3-4 hétig is eltarthat, amíg a paprika teljesen megszárad. A teljesen kiszáradt paprikát légmentesen záródó üvegekben, napfénytől védve tárold.
Szárítás sütőben
A paprikáknak lassan, alacsony hőmérsékleten kell száradniuk, hogy megfelelően dehidratálódjanak. Az 50 és 70 fok közötti hőmérséklet ideális – magasabb hőmérsékleten a paprika inkább megsül, ahelyett, hogy kiszáradna. Győződj meg arról, hogy a sütő hőmérséklete alacsony, mivel lehetséges, hogy a sütő „melegítés” funkcióját kell használnod az alacsony hőmérséklet eléréséhez.
A felszeletelt paprikákat fektesd a sütőrácsra úgy, hogy közöttük legyen elegendő hely, és ne érjenek egymáshoz. Ne zsúfold össze a paprikákat – a köztük lévő extra hely miatt áramlik majd a levegő. A rács segíti a levegőáramlást a paprikák körül.
Egynél több rácsot is tehetsz a sütőbe, de ügyelj arra, hogy a levegő keringése érdekében körülbelül 7 centire legyenek egymástól.
A paprika teljes kiszáradásához szükséges idő a paprika héjának vastagságától, a páratartalomtól és a sütő hőmérsékletétől függően változik. Ideális esetben 30 percenként ellenőrizni kell, és forgatni kell őket. Addig ismételd ezt, amíg a paprika teljesen ropogós tapintású lesz. Ha bőrszerű a textúra, az azt jelenti, hogy még mindig van nedvesség a paprikában.
Szárítás aszalógépben
Ha nem tudod napon vagy sütőben szárítani a chilit, hasznos megoldás lehet egy aszalógép. A párás, nedves levegőn nem lehet paprikákat szárítani, és sokszor nyáron a sütő egész napos dübörgésére sem vágyunk.
Az aszaló a leggyorsabb és legegyszerűbb módja a paprika szárításának.
Lássuk a folyamatot!
Válassz frissen betakarított chiliket, amelyek rovarkárosodástól vagy foltoktól mentesek. Ezzel a módszerrel a kis chili paprika egészben szárítható. A nagyobb paprika darabokra vágva gyorsabban kiszárad.
Ezután a csípős paprikákat terítsd szét az aszalótálcákon, és állítsd a hőmérsékletet 50-70 fok közé. Forgasd gyakran a tálcákat, és amelyik paprika megszáradt, azt vedd ki.
A kiszáradási idő 12-24 órát is igénybe vehet a paprikától függően.
Hogyan tárold a szárított chili paprikát?
A sötét, erős fénytől védett helyekkel nem nagyon lőhetsz mellé. Voltaképp úgy kell tárolnod a szárított chiliket, mint bármilyen más fűszert.
Paprikapehelyhez akár kisebb darabokra is törheted, vagy tárolás előtt paprikaporrá őrölheted.
Milyen legyen a csomagolás?
Jól záródó üveg-vagy műanyag edény. Nem árt az sem, ha sötét helyen tárolod őket, mert így jobban megőrzik a színüket.
Mielőtt beletöltöd a száraz chiliket a kiválasztott edénybe, alaposan mosd ki és hagyd, hogy teljesen kiszáradjanak. Így megkíméled magad a penésztől is.
Mennyi ideig tárolható az ilyen típusú paprika?
A szárított paprika légmentesen záródó edényben több évig is eláll. A legjobb íz érdekében azonban egy éven belül használd fel őket.
Hogyan használhatod fel a szárított chilit?
A szárított paprika nagyon sokoldalú. Porrá őrölhető, vagy rehidratálható, hogy szószokhoz, levesekhez, pörköltekhez és egyéb finomságokhoz is felhasználhasd.
Sokan szeretik lepirítani, vagy pürésíteni is a chilit (ezt persze a rehidratálás után szokás).
Lényegében végtelen módja van annak, hogy felhasználd a paprikákat. Levesekbe, egytálételekbe, húsokhoz, pácokhoz, zöldségekhez de sajtokhoz, vagy mártogatósokba is kiváló.
A kedvenc receptjeidben is kipróbálhatod a chili ilyen formáját.
Habár valóban több ideig tart elkészíteni, mint, ha friss chilit használnál, a tartósítás ezen módja sokoldalúvá teheti a konyhatudományod és egész évben lesz mit felhasználnod.
Szárítás közben persze szükséges némi odafigyelés, de összességében még mindig egy a legegyszerűbb és legkevésbé energiaigényes megoldás a chili paprika tartósítására.
Ha kedvet kaptál, vágj bele bátran!